Kminek

Kminek uprawia się na nasienie używane na znaną przyprawę do pieczenia oraz wódek. Jest to roślina dwuletnia z rodziny baldaszkowych rosnąca u nas.dziko po łąkach w cieplejszych okolicach kraju. Łodygę ma do 1,2 m. wysoką, szczupło ulistnioną, korzeń palowy dość głęboko sięgający.

Kminek nie ma wielkich wymagań co do gleby, udaje się jednak najlepiej na głębszej glince bogatej w wapno w położeniu niezbyt suchym, o korzystnej i słonecznej wystawie.

Zasiewa się go w czyste pola bez plonu ochronnego lub powszechniej w plon ochronny. W pierwszym razie daje wyższe plony nasienia, lecz tracimy dwa lata na jego uprawę – dlatego lepiej opłaca się jako wsiewka.

Stanowisko najlepsze w drugim roku po nawozie po okopowych – podobnie jak dla koniczyny. Kminek wsiewa się w jęczmień lub pszenicę jarą w drugiej połowie lub końcu kwietnia, w poprzek rzędów zboża ochronnego, w rzędy na 25 – 30 cm. odległe. Nasienia potrzeba około 9 kg. na ha. Można go zasiewać także we wczesne siewy jesienne pszenicy ozimej lub jęczmienia ozimego, zaraz po zasiewie zboża. W oziminy siany daje jednak niższe plony. Nasienie należy płytko przykryć.

Po zbiorze plonu ochronnego trzeba kminek zmotyczyć, a pole wyczyścić ze ścierni i spulchnić. W jesieni powinien się dobrze zazielenić. Na wiosnę motyczy się wcześniej drugi raz, przy czym lekko należy obsypać.

Kminek kwitnie w maju i dojrzewa w końcu czerwca. Do zbioru przystępujemy, gdy nasienie przybrało jasno brunatną barwę. Opóźniać zbioru nie można, gdyż łatwo się osypuje. Przy zwozie zachować trzeba podobne ostrożności jak przy rzepaku i burakach, by nasienia nie stracić.